Barevné předvánoční odpoledne u Halánků

Termín konání: 7.12.2014

Barevné předvánoční odpoledne u Halánků Národní muzeum, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Již po čtvrté se uskuteční oblíbený předvánoční program, který zve do Nárpstkova muzea, tedy domu U Halánků.  Tentokrát bude úzce spojen s novou výstavou Ázerbájdžán – čarovná země ohně.

Návštěvníci se dozvědí, jak si připomínají konec roku lidé v Ázerbájdžánu. Jistě využijí i příležitosti ochutnat ázerbájdžánskou kuchyni, poslechnout si vyprávění o slavném středověkém básníkovi Nizámím nebo se zúčastnit komentovaných prohlídek obou výstav, probíhajících v Náprstkově muzeu.
Jelikož je letos součástí programu i akce pro rodiny s dětmi Aspoň na víkend se nech unést ázerbájdžánskými zvyky, pověstmi, tradicemi, dobrotami, budou po celé odpoledne budou k dispozici dětem i dospělým návštěvníkům tematické výtvarné ateliéry, kde si bude možné vytvořit zajímavé dekorativní předměty, inspirované výstavou o Ázerbájdžánu.

Termín konání: 7. 12. 2014, 13.00–18.00 hod.

Program:

• 13.00 – 18.00 hod. – Výtvarné dílny
    Tematické výtvarné dílny v našem výtvarném ateliéru, inspirované výstavou o Ázerbájdžánu, budou spojeny s ochutnávkami ázerbájdžánských kulinářských specialit na nádvoří. Na své si přijdou děti i dospělí! Více o programu pro děti ZDE.
  • 14.00 – 15.00 hod. – Přednáška Ázerbájdžán, čarovná země ohně
    Přednáška posluchačům poskytne kulturně-historický přehled o této krásné zemi ohně, včetně informací o jazykové situaci v Ázerbájdžánu. Mluvit se bude také o geopolitickém postavení současného Ázerbájdžánu a o místních náboženských zvycích a tradicích, které jsou odlišné od těch, které praktikuje na konci roku naše kultura.
    Přednášející: Eduard Gombár
  • 15.00 – 16.00 hod. – Přednáška Srdce láskou spalovaná
    Přednáška bude zaměřena na dílo jednoho z největších persky píšících básníků, který pocházel z ázerbájdžánské Gandže, a na jeho vliv na uměleckou kulturu celého regionu. Posluchači se dozví příběhy Nizámího romantických hrdinů ze stránek knih i uměleckých děl.
    Přednášející: Adriana Stříbrná
  • 16.00 hod. Komentovaná prohlídka výstavy Rituály smrti
    Přednášející: autorky výstavy
  • 17.00 hod. Komentovaná prohlídka výstavy Ázerbájdžán – čarovná země ohně
    Prohlídka bude spojená s ukázkou tradičního ázerbájdžánského tance.
    Přednášející: Jana Gombárová

Náš odpolední program bude doprovázet typická ázerbájdžánská lidová hudba, ukázky ázerbájdžánské národní kuchyně a zdobených národních krojů. Příjemné odpoledne bude završeno rozsvícením vánočního stromku na Betlémském náměstí.

Akce je v ceně běžného vstupného do muzea
.