Konzervace osobní zbraně generála Heliodora Píky

Termín konání: 23.3.2016 17:00 - 23.3.2016 18:00

Konzervace osobní zbraně generála Heliodora Píky Jaké metody byly použity při konzervaci zbraně, která byla více než 50 let ukryta v zemi? S jakými komplikacemi se restaurátoři potýkali a je vůbec možné pak tento nalezený a ošetřený předmět dlouhodobě vystavovat?

Restaurátor Slezského zemského muzea Oldřich Schejbal přiblíží zájemcům průběh a výsledky komplexního konzervátorsko-restaurátorského zásahu, během něhož byla ošetřena osobní zbraň jednoho z našich nejvýznamnějších představitelů zahraničního protinacistického odboje – generála Heliodora Píky. Jedná se o pistoli Walther PPK, která byla v 50. letech minulého století zakopána do země a po více než půlstoletí byla v roce 2009 objevena. V důsledku dlouhodobého uložení v půdě vykazovala zbraň pokročilý stupeň korozního zasažení nejen železných částí, ale i bakelitové střenky.

Během průzkumu byly na rukojeti nalezeny například fragmenty syntetické textilie, do které byla zbraň pravděpodobně zabalena a uložena do země. Všechny nálezy, které jsou z hlediska historie předmětu velmi hodnotné, značně komplikovaly postup konzervace samotného kovového těla pistole.

Přednáška se koná ve středu 23. března 2016 v 17 hodin v Historické výstavní budově. Vstupné zdarma.