Křehká krása - porcelán od Jana II. z Lichtenštejna

Termín konání: 19.7.2017 - 19.7.2017

Křehká krása - porcelán od Jana II. z Lichtenštejna V čem byl porcelán pro knížete Jana II. z Lichtenštejna zajímavý? Proč daroval do muzejních sbírek porcelánové předměty z konce 18. století, které se v jeho rodině předávaly z generace na generaci? A čím je mezi dochovanými a nyní také vystavenými exponáty zastoupena nejstarší evropská porcelánka?

Na tyto a mnoho dalších otázek vám odpoví Martin Janák, kurátor sbírky výtvarného umění SZM a spoluautor výstavy o Janu II. z Lichtenštejna. Jeho poslední přednáška s tematikou lichtenštejnských darů bude věnována vzácným porcelánovým exponátům, které kníže Jan II. nakoupil na významných soudobých aukcích či příležitostně ve starožitnictvích po celé Evropě.

Posluchači se seznámí s evropským porcelánem jako novým výtvarným médiem 18. století. Prezentovány budou knížecí dary Slezskému zemskému muzeu, pocházející především z porcelánek v Míšni, Vídni a Nymphenburgu, ale připomenuty budou také menší německé manufaktury ve Fürstenbergu a Höchstu. Zájemcům rovněž představíme sochařské práce významných modelérů těchto porcelánek – Johanna Joachima Kaendlera, Johanna Klammera a Franze Antona Bustelliho.

Přednáška se koná ve středu 19. července 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.