Lidové kroje ve sbírkách Slezského zemského muzea

Termín konání: 23.11.2016 - 23.11.2016

Víte, co je kasanka, tacle nebo federpuš? Jaký kroj je typický pro obce poblíž Opavy? A proč bychom měli i dnes věnovat tomuto oděvu náležitou pozornost?

Na tyto a mnoho dalších otázek odpoví Miroslava Suchánková, etnografka Slezského zemského muzea, na své přednášce o lidových krojích, které dodnes patří k velmi významným odkazům naší kultury. Kroje odrážely například stupeň bohatství oblasti, stav a věk nositele, příležitost, ke které byly nošeny, i způsob života. Vyjadřovaly nejen příslušnost k dané obci, ale prohlubovaly také pocit sounáležitosti obyvatel ve vsi. Posluchači se během přednášky seznámí se základními typy krojů na území opavského a těšínského Slezska. Pozornost bude mimo jiné věnována například odlišnostem střihů jednotlivých krojových součástek, doplňkům, bohatosti výšivek nebo způsobům úvazu vdaných žen.

Akce se koná ve středu 23. listopadu 2016 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově. Vstupné zdarma.