Míšeňský porcelán ve sbírce výtvarného umění Slezského zemského muzea

Termín konání: 27.4.2016 - 27.4.2016

Míšeňský porcelán ve sbírce výtvarného umění Slezského zemského muzea Kdo by neznal pojem “míšeňský porcelán“… V čem ale spočívá jeho originalita a proč je právě cibulový vzor tak oblíbený?

Přednáška kurátora sbírky výtvarného umění Martina Janáka představí počátky výroby prvního pravého porcelánu v Evropě – v Míšni. Posluchači se například dozvědí, odkud pochází míšeňská značka zkřížených mečů, kterou s trochou nadsázky můžeme považovat za nejdéle fungující firemní logo, nebo podle jakých předloh pracovali míšenští malíři na porcelánu. Pro mnohé bude jistě zajímavé, jakým způsobem vznikaly a dodnes vznikají porcelánové figurky a jaká byla jejich původní úloha v 18. století.

Na příkladu předmětů uchovávaných ve sbírce Slezského zemského muzea představíme zájemcům nejdůležitější období v dějinách míšeňské porcelánky s důrazem na vrcholy míšeňské tvorby v pracích Höroldtovy malířské dílny nebo Kaendlerem navrhované figurální plastiky. Z pozdější doby se přednáška zaměří na dekory používané na míšeňském stolním nádobí a samozřejmě i na porcelán s oblíbeným cibulovým vzorem.