Opava v roce 1945

Termín konání: 18.5.2016 - 18.5.2016

Opava v roce 1945 Jaký byl průběh osvobozovacích bojů v Opavě? Které významné osobnosti se zasloužily o obnovu města? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte na přednášce historika Zdeňka Jiráska.

O tom, že Opava patřila po II. světové válce k nejvíce zničeným městům na území tehdejšího Československa, není sporu. Přednáška však posluchačům přiblíží nejen závěr válečného běsnění a okolnosti osvobození Opavy, ale také situaci v tomto městě po skončení krvavých bojů. Opava totiž, jako málokteré jiné město v českých zemích, dělila svůj čas na před osvobozením či po něm, respektive před dobytím či po něm. První část přednášky se tak zaměří především na budování Opavy jako pevnosti v době konce německé vlády nad městema na líčení samotných bojů.
 

Druhá část přednášky bude věnována obnově české správy, začátkům nového života ve městě a započetí rekonstrukčních prací. V závěru večera se posluchači dozvědí i to, jaké byly první poválečné opavské Vánoce a novoroční oslavy.

 

Akce se koná ve středu 18. května 2016 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Vstupné zdarma.

sekce: Akce   |   Tisk   |   Poslat akci známému