Přednáška o kněžně Mechtildě Lichnowské

Termín konání: 8.9.2015 17:00

Přednáška Evy Kolářové, odborné pracovnice Národního památkového ústavu, provede posluchače nástinem soukromého a veřejného života kněžny Mechtildy Lichnowské (1879-1958), choti Karla Maxe VI. knížete Lichnowského, majitele panství Hradec, Chuchelná a Křižanovice.

Zvláštní pozornost bude věnována jejím stykům s literární a výtvarnou scénou německé a rakouské moderny, především protagonisty malířského postimpresionismu a expresionismu v čele s Oskarem Kokoschkou, jenž kněžnin "portrét v růžové"  namaloval na podzim roku 1916 v Berlíně. Spolu s osudy Kokoschkovy podobizny Mechtildy Lichnowské bude přednášející sledovat také vznik a vývoj kněžniny privátní sbírky výtvarného umění, včetně poválečných peripetií. Prezentaci doprovodí obrazová a písemná dokumentace. Akce se koná 8. září 2015 v 17 hodin v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea.