Vynikající umělecká díla ze sbírky Slezského zemského muzea a jejich protějšky v předních světových muzeích

Termín konání: 24.5.2017 - 24.5.2017

Slezské zemské muzeum se může pyšnit řadou vynikajících uměleckých děl, jejichž další odlitky, varianty, součásti nebo protějšky se nalézají i ve sbírkách několika předních světových paměťových institucí.

Velkou zásluhu na bohatosti umělecké sbírky SZM měl mimo jiné kníže Jan II. z Lichtenštejna. A právě jeho darům bude věnována další z cyklu přednášek o tomto významném mecenáši a donátoru Slezského zemského muzea. Martin Janák, kurátor sbírky výtvarného umění SZM  a spoluautor výstavy o Janu II. z Lichtenštejna se tentokrát zaměří na vzácné, přesto veřejnosti málo známé předměty z  depozitáře SZM. Nejen zájemci o umění se tak mohou těšit na zajímavé povídání, během kterého jim představíme opravdu mimořádně vzácné umělecké předměty.

Sochařské, respektive kovolitecké, a uměleckořemeslné práce byly často vyráběny ve více kusech, které se od sebe buď prakticky nelišily, nebo jen v detailech. Podobně i malíři vytvářeli jeden oblíbený portrét ve více verzích nebo portrétovali tutéž osobu v různém věku. Některé exponáty, které jsou k vidění na aktuální výstavě v Historické výstavní budově, tak můžeme porovnat s uměleckými díly opatrovanými takovými institucemi, jako je pařížský Louvre, Metropolitní muzeum v New Yorku, Puškinovo muzeum v Moskvě, umělecký institut v Chicagu nebo Germánské národní muzeum v Norimberku.

Přednáška se koná ve středu 24. května 2017 v 17.30 hodin v Historické výstavní budově. Vstup zdarma. Více na www.szm.cz.