90. výročí od nalezení věstonické Venuše

13.7.2015

90. výročí od nalezení věstonické Venuše Dnes uplyne 90. výročí od nalezení věstonické Venuše, jedné z nejstarších známých keramických sošek na světě.

Soška věstonické Venuše vznikla vymodelováním z hlíny s příměsí kostního popela a následně byla vypálena v období střední části mladého paleolitu, tedy zhruba před 30-20 000 lety. Objevena byla 13. července 1925 v popelišti pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem při výzkumu vedeným archeologem Karlem Absolonem.

Věstonická Venuše se nachází ve sbírkách Moravského zemského muzea. V rámci projetu Strážci paměti: 200 let muzejnictví byla součástí putovní výstavy Unikáty zemských muzeí, spolu s hlavou Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteority z Opavy-Kylešovic. Unikáty byly vystavovány v postupně v Opavě, v Praze a v Brně. Návštěvníci mohli tyto "zemské poklady" následně také obdivovat na Bratislavském hradě na výstavě, která se konala do 14. června 2015.

Zajímavé informace o objevu věstonické Venuše a možnému nálezu obdobné sošky můžete nalézt na webu České televize v pořadu Tajemství věstonických Venuší.

(Zdroj: PODBORSKÝ, Vladimír. Dějiny pravěku a rané doby dějinné. Brno,1997. ISBN 80-210-1706-6, str. 52-54; http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Novinky-HM/VESTONICKA-VENUSE.html)

sekce: Aktuálně   |   Tisk   |   Poslat článek známému