17.10.2016

Hmatová expozice Tradiční lidová kultura dotykem v Národopisném muzeu Národního muzea Expozice v Národopisném muzeu Národního muzea přibližuje slabozrakým a nevidomým návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků na vesnici na přelomu 19. a 20. století. Určena je ale pro všechny zájemce.

Venkovské prostředí konce 19. století bylo místem, kde se udržovala a byla detailně zdokumentována tradiční lidová kultura vycházející ze života v minulých staletích. I když se ve 20. století v důsledku velkých proměn společnosti lidové tradice začaly vytrácet, řada projevů a dokladů lidové kultury, zejména v oblasti zvyků a obyčejů, zůstala součástí našeho života.

Expozice představuje výrobky a pracovní nástroje lidových řemeslníků, ukázky tradičních lidových písní a krojů a také příklady luštěnin, obilovin a bylinek, které se využívaly pří přípravě pokrmů.

Zájemci také mohou detailně prozkoumat model dřevěného trojdílného čtyřprostorového domu vesnického typu.

S předměty představujícími lidovou kulturu se může seznámit každý návštěvník. V prostoru expozice jsou umístěny masky na oči, se kterými si mohou zájemci projít výstavu hmatem a přiblížit si tak svět nevidomých a slabozrakých.

K expozici jsou připraveny doprovodné programy, prezentace předmětů užívaných ve svátečních časech a komentované programy v návaznosti na tradiční svátky, lidové zvyky a tradice nejen pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, ale i pro zájemce z řad škol a zájmových spolků.

Součástí expozice je i doprovodný katalog Tradiční lidová kultura dotykem v Braillově písmu a černotisku.

Hmatová expozice Tradiční lidová kultura dotykem na webu Národního muzea

Hmatová expozice vznikla v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice, financovaného Ministerstvem kultury ČR.

sekce: Aktuálně   |   Tisk   |   Poslat článek známému