Moravské zemské muzeum slaví narozeniny

29.7.2015

Moravské zemské muzeum slaví narozeniny V roce 1817, 29. července, bylo v Brně založeno Moravské zemské muzeum, druhé nejstarší muzeum v českých zemích.

Zakládacím dekretem císaře Františka I. oficiálně začala historie dnešního Moravského zemského muzea. O vznik tehdejšího Františkova muzea, jež bylo teprve druhou muzejní institucí v českých zemích, se moravští osvícenci zasazovali již řadu let.

Císař dekretem mimo jiné povolil: „aby bylo v Brně ve spojení s Moravsko-slezskou společností pro rozvoj orby, přírodovědy a vlastivědy zřízeno zemské muzeum a nazváno muzeem Františkovým, a současně potvrzuji, že Biskupský dvůr má být bezúplatně přenechán věhlasné společnosti k užívání, avšak s výslovným určením pro zemské muzeum a s výhradou, že při skončení tohoto užívání bude dvůr vrácen olomouckému biskupství“.

Je vidno, že ani císař tehdy netušil, jak trvalou institucí muzeum bude, a že Biskupský dvůr bude mít ve svém užívání – vedle dalších budov v Brně i mimo něj – i po 198 letech.

(Zdroj: Moravské zemské muzeum, http://www.mzm.cz/)

sekce: Aktuálně   |   Tisk   |   Poslat článek známému