5.12.2016

Národní muzeum výjimečně zapůjčilo jeden ze svých nejvzácnějších předmětů – výlitek mozkovny neandertálce Unikátní exponát byl převezen do Brna za přísných bezpečnostních opatření

Depozitář antropologického oddělení Národního muzea opustil jeden z nejvýznamnějších a nejvzácnějších sbírkových předmětů světového významu – travertinový výlitek mozkovny neandertálského člověka. Za přísných bezpečnostních opatření byl tento světový unikát převezen do Brna.

Výlitek, běžně uchovávaný v trezoru, je zcela mimořádně zapůjčen na výstavu v Moravském zemském muzeu. Po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se výlitek stane stěžejním předmětem nových archeologických expozic.

Více o tomto vzácném exponátu a dalších TOP předmětech Národního muzea najdete ve videích a článcích na portálu Muzeum 3000.

Výlitek mozkovny neandertálského člověka patří mezi vzácné sbírkové předměty, stejně jako například hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, které Národní muzeum zapůjčuje zcela výjimečně. V případě tohoto předmětu jde o mimořádný počin, neboť Národní muzeum opustil poprvé. Moravské zemské muzeum je jednou ze sesterských institucí Národního muzea a v roce 2017 si připomíná významné výročí 200 let od svého založení. Výlitek mozkovny bude na výstavě v brněnském Paláci Athropos vytaven do 31. prosince 2017.

(Zdroj: http://www.nm.cz/Prirodovedecke-muzeum/Novinky-PM/Narodni-muzeum-vyjimecne-zapujcilo-jeden-ze-svych-nejvzacnejsich-predmetu-vylitek-mozkovny-neandertalce.html)

sekce: Aktuálně   |   Tisk   |   Poslat článek známému