13.5.2015

Vzácné unikáty tří českých zemských muzeí opustily depozitáře a cestují do Bratislavy Unikáty tří největších českých muzeí hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic z Národního muzea, Věstonická venuše z Moravského zemského muzea a železné meteority z Opavy-Kylešovic ze Slezského zemského muzea dnes opouští své depozitáře a za přísných bezpečnostních opatření cestují za hranice České republiky.

Všechny tři exponáty se stanou součástí výstavy Unikáty českých a slovenských múzeí, kterou hostí Slovenské národní muzeum, a která navazuje na loňský mimořádný projekt Unikáty zemských muzeí, konaný postupně v Opavě, v Praze a v Brně. Výstavu na Bratislavském hradě navíc obohatí další archeologický skvost – Zlatý náramek ze Zohoru z doby římské ze Slovenského národního muzea. Výstavu si mohou návštěvníci prohlédnout od 12. května do 14. června 2015. Poté se světově proslulé předměty, které jsou vystavovány zcela výjimečně, opět vrátí do svých depozitářů.

Záštitu nad touto jedinečnou výstavou převzali ministr kultury České republiky Daniel Herman a ministr kultury Slovenské republiky Marek Maďarič.

(Zdroj: tisková zpráva k vystavení tří českých unikátů v Slovenském národním muzeu, dostupná na http://www.nm.cz/Pro-novinare/novinky-press/Vzacne-unikaty-tri-ceskych-zemskych-muzei-opousti-depozitare-a-cestuji-do-Bratislavy.html)

sekce: Aktuálně   |   Tisk   |   Poslat článek známému