Archeologický ústav Historického muzea MZM

Termín konání: 10.10.2017 - 5.11.2017

Archeologický ústav Historického muzea MZM V době vzniku Františkova muzea byly středem jeho zájmu hlavně obory přírodovědné. Několik získaných archeologických předmětů bylo vystaveno jako „starožitné kuriozity“.

Dnes patří Archeologický ústav mezi oddělení s největším počtem sbírek. V jeho péči jsou sbírkové předměty od mladší doby kamenné (neolitu) až po období vrcholného středověku. Mezi nimi vyniká řada unikátních nálezů nevyčíslitelné historické hodnoty –  například neolitická venuše z Hlubokých Mašůvek, soubor bronzových kování konvice z Brna-Maloměřic z doby laténské či inventář velmožského hrobu z doby stěhování národů z Blučiny. Významné jsou i rozsáhlé soubory, například sbírka Františka Vildomce, nálezový fond pohřebišť z mladší doby kamenné u Vedrovic, materiál z výzkumu hradiště doby bronzové Cezavy u Blučiny i z keltského oppida Staré Hradisko.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému