Archivní knihvazačská soutěžní přehlídka 2015

Termín konání: 24.5.2016 - 24.6.2016

Co všechno obnáší řemeslo knihvazače? Jaké jsou nejnovější trendy ve vázání knih? A proč je tato řemeslná zručnost dodnes považována za určitý druh umění? Pokud chcete znát odpovědi na tyto a další otázky, nenechte si ujít výstavu, která bude v Historické výstavní budově k vidění pouhý měsíc.

Po třech úspěšných soutěžích v letech 2004, 2007 a 2011 se v roce 2015 uskutečnila v pořadí již čtvrtá archivní knihvazačská soutěžní přehlídka. Restaurátoři, knihaři, ale také odborní archiváři tak měli možnost předvést své knihvazačské dovednosti. Soutěže se v loňském roce zúčastnili také studenti restaurování a knižní vazby z mnoha českých a moravských středních i vysokých škol. V konkurenci museli obstát mimo jiné i před profesionálními uměleckými knihaři a svými pedagogy.

Soutěž navíc dostala i poměrně široký mezinárodní rozměr, neboť se do ní zapojili i knihaři a knihařky z Holandska, Litvy, Maďarka, Německa, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Pořadatelé tak hodnotili celkem 96 uměleckých knižních vazeb od autorů z 8 evropských zemí.

Díla, která nejvíce zaujala odbornou porotu, budou v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea slavnostně představena veřejnosti na vernisáži výstavy, jež se uskuteční v pondělí 23. května 2016 v 19 hodin. Výstava potrvá do 24. června 2016.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému