ČAS VÁLKY, ČAS MÍRU. Slezsko a Ostravsko 1938–1945

Termín konání: 2.4.2015 - 30.11.2015

ČAS VÁLKY, ČAS MÍRU. Slezsko a Ostravsko 1938–1945 Slezské zemské muzeum vás zve na výstavu Čas války, čas míru, která zahájila výstavní sezónu v Národním památníku II. světové války.

Čas války, čas míru – výstava, která zahajuje výstavní sezonu v Národním památníku II. světové války, přiblíží situaci ve Slezsku a na Ostravsku v letech nacistické okupace. Opomenuta nebude činnost odbojových skupin v oblasti Slezska a Ostravska, včetně dosud nepříliš známých ilegálních organizací. Pozornost bude věnována i problematice náletů na okupované oblasti v posledních válečných letech, jejíž následky budou demonstrovány na příkladu známého bombardování Moravské Ostravy dne 29. srpna 1944.

Návštěvníci se mohou seznámit s bohatou vojenskou historií prostřednictvím jedinečných vystavených exemplářů – fotografií, písemností, zbraní a uniforem. K vidění bude například válečná uniforma jednoho z posledních žijících účastníků osvobozovacích bojů a čestného občana Ostravy generála Mikuláše Končického. Z méně známých osobností domácího odboje bude připomenut například František Kocián, který byl také významným kriminalistou a amatérským muzejníkem. Závěrečná část pak bude věnována osvobozovacím bojům na jaře 1945 a poválečným snahám o hospodářskou obnovu v rámci akce „Budujeme Slezsko“.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému