Kresby z pařížské zoo

Termín konání: 1.9.2017 - 18.2.2018

Kresby z pařížské zoo Valentin Držkovic, jedna z nejvýznamnějších uměleckých osobností první poloviny 20. století, byl nejen vysvěceným knězem, ale zejména vynikajícím grafikem a malířem. Část jeho tvorby bude k vidění v Historické výstavní budově SZM.

Držkovic se na začátku své tvorby věnoval převážně portrétům. Na plátna různých rozměrů kreslil tváře nejen dělníků, tuláků nebo služek, ale také členů rodiny a přátel. Jeho tvorbu však zásadně ovlivnila mimo jiné návštěva francouzského hlavního města. Ve 20. a 30. letech minulého století podnikl dvě studijní cesty do Paříže. Během druhého pařížského pobytu velmi často navštěvoval zoologickou zahradu Jardin des Plantes, kde intenzivně maloval. Do zoo jej doprovázela manželka Anuška a společně si řadu zvířat velmi oblíbili, dali jim jména, a dokonce některá mohli hladit. Valentin nejčastěji maloval tygry, lvy, slony či divoké koně, črtal si je do skicáku nebo maloval na plátno. V době druhé světové války, kdy byli už s manželkou zpátky doma v Pustkovci, převáděl motivy zvířat do grafických listů.

Valentin Držkovic se narodil 10. února 1888 ve Velké Polomi a zemřel 27. října 1969 v Opavě. Po úspěšném studiu teologie podnikl řadu studijních cest po Evropě. Připravovaná výstava nabídne přehlídku jeho děl z pařížské zoo. K vidění budou nejen výsledné olejomalby a grafické listy z doby druhé světové války, ale i malířovy skicáky s jeho přípravnými kresbami zvířat. Výstavu můžete zhlédnout od 1. září 2017 do 18. února 2018 v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Další informace najdete na www.szm.cz.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému