Malíři Boškové z Vlachova Březí

Termín konání: 2.4.2014 - 25.5.2014

Malíři Boškové z Vlachova Březí Národní muzeum, Muzeum české loutky a cirkusu - Prachatice

Společný výstavní projekt Národního muzea a Prachatického muzea připomíná významné umělecké osobnosti regionu. Jan Boška (1854–1934) i jeho syn Jindřich Boška (1893–1964) patřili za první republiky k uznávaným malířům ve Vlachově Březí, oba vyučovali umělecké techniky také na místní živnostenské škole - obory řezbářství, pozlacovačství, dekoratérství a písmomalířství. Jindřich Boška byl malířem opon, dekorací, vyráběl plošné loutky. Navázal na svého otce, který byl i malířem historických a kostelních obrazů. Mezi objednavatele opon a kulis Jindřicha Bošky patřily jak významné rodiny loutkářské (Dubští, Lagronové, Kopečtví, Kočkovi), tak nejslavnější cirkusy té doby (Kludští, Berouskovi) a kolotočové společnosti (Dubský, Kočka ad.). V Muzeu české loutky a cirkusu vystavujeme originály opon a dekorací, doplněné autorovými skicami a korespondencí s loutkáři.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému