Mineralogicko-petrografické oddělení - prezentace odborných oddělení

Termín konání: 7.12.2016 - 8.1.2017

Mineralogicko-petrografické oddělení - prezentace odborných oddělení Součástí roku oslav 200. výročí Moravského zemského muzea je mimo dalších aktivit i série výstav, během níž se vždy na jeden měsíc představí všechna odborná oddělení, jejich TOP sbírkové předměty, osobnosti, dějinné okamžiky, vědecké úspěchy.

Zajímavá prezentace unikátů Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea představí kupříkladu tzv. „heřmanovské koule“ nebo ryzí stříbro z norského Konsbergu.

Mineralogicko-petrografické oddělení je již od počátku svého vzniku před 200 lety neustále rozšiřováno a doplňováno o unikátní kolekce minerálů. A právě to je důvodem jedinečnosti a rozsahu sbírkových fondů, které čítají přes 150 000 kusů. Fond je rozdělen do šesti podsekcí. Sbírky jsou doplňovány vědeckou činností (sběrem), nákupem a v neposlední řadě jsou to dary, přispívající k rozsahu sbírek.

Výstava nevelká rozsahem, o to víc obsahem, představí vzácné nálezy z Moravy, Čech a Slovenska a také světových unikátů. Sbírky budou reprezentovat tři vitríny, ze kterých vybrat ten nejcennější vystavovaný mineralogický vzorek by bylo velice složité, každý je totiž unikátem.

Výstava je vhodně doplněna fotografiemi a textem vážícím se k bohaté historii oddělení.

„Lákadlem pro návštěvníky budou třeba heřmanovské koule, útvary nejasného vzniku, nalézané na jediné evropské lokalitě, a to v Heřmanově u Velkého Meziříčí“, uvádí vedoucí oddělení Vladimír Hrazdil. Jednotlivé kulovité útvary jsou složeny ze slídy flogopitu, lemované stříbřitými vláknitými amfiboly, tremolitem a antofylitem.

Z moravských minerálů je k vidění např. rubelit z Řečice, výjimečný svojí velikostí a v tomto nemající v Evropě obdoby. Krásou vyniká rovněž ametystová geoda z Rudic v Moravském krasu, toto naleziště je zcela unikátní, jiné takové v ČR není, a srůst dvou krystalů záhnědy z Krásněvsi. Zcela unikátní a nikdy nevystavený je brus citrínu z Českomoravské vrchoviny vážící 1615 ct.

Z dalších vzorků z lokalit, nacházejících se mimo Moravu, stojí za zmínku pěkně vybarvený historický vzorek ametystu z Banské Štiavnice (sběr hraběte Mitrovského) na Slovensku, krystal křemene s cinvalditem z Cínovce a „bleskový achát“ z Horní Halže v Krušných horách. Zcela jistě je nutné zdůraznit také zlato z Rosia Montany v Rumunsku a azurit ze světové  lokality Tsumeb v Namíbii. „Zcela mimořádným a cenným unikátem je také kusové ryzí stříbro z norského Konsbergu, které je výjimečné svou velikostí“, doplňuje Hrazdil.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému