Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes

Termín konání: 24.7.2015 - 4.1.2016

Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes Národní muzeum, Národopisné muzeum – Musaion

Výstava „Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes“ v  Národopisném muzeu – Musaionu je věnována kulatému výročí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895.

Název výstavy odkazuje na další významnou událost konce 19. století, a to na expozici Česká chalupa na Jubilejní výstavě v roce 1891. Obě tyto akce představovaly ve své době vyvrcholení českého etnografického bádání.

Výstava představuje řadu předmětů, které byly před 120 lety vystaveny právě na pražském Výstavišti. Patří mezi ně mnoho upomínkových předmětů, jako jsou vějíře, hrníčky, ubrusy a další předměty s motivy Národopisné výstavy českoslovanské. Vystaveny jsou rovněž modely architektur, jako například model bývalé dřevěné radnice v Železném Brodě, s pečlivě propracovanými detaily. Návštěvníky jistě zaujme také šestimetrový dřevěný vyřezávaný kříž s pašijovými výjevy a symboly. Zcela výjimečným exponátem je kordulka z krojového celku nevěsty pocházejícího z Karlína u Kyjova na jižní Moravě. Ta je zhotovena z černého hedvábného atlasu, dekorovaného tištěnými červenými růžemi a žlutými kvítky, zdobená atlasovou stužkou a hedvábnými náběrkami a prýmky.

V tomto roce si také připomínáme 10 let od znovuotevření Národopisného muzea – Musaionu po celkové rekonstrukci, která byla ukončena v roce 2005. Muzeum se nachází v nádherné budově Letohrádku Kinských na Praze 5 a opravdu stojí za návštěvu. Národní muzeum není jen jedna budova...

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému