Nejkrásnější vltavíny - nálezy z jihočeské Besednice

Termín konání: 24.7.2014 - 28.8.2014

Nejkrásnější vltavíny - nálezy z jihočeské Besednice Národní muzeum, Muzeum české loutky a cirkusu - Prachatice

Před 14,7 miliony let dopadl v oblasti dnešního Bavorska velký meteorit. Obrovská energie dopadu způsobila, že část hornin v místě pádu byla přetavena na zelené sklo, které bylo v podobě ještě neztuhlých velkých kapek vyvrženo ve směru dopadu meteoritu, tj. na východ do oblasti dnešní České republiky. Tato skla, zvaná vltavíny, dnes nacházíme v jezerních štěrkopíscích příslušného stáří na mnoha místech v jižních Čechách, na západní Moravě a na Chebsku. V 19. a v první polovině 20. století byly vltavíny převážně sbírány na polích, později byly kopány. Nejkrásnější vltavíny pocházejí z pískovny u jihočeské obce Besednice. Vyznačují se výraznou povrchovou skulptací a jsou sběrateli nejvíce ceněné.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému