Staré pověsti české

Termín konání: 17.5.2012 - 31.10.2014

Staré pověsti české Národní muzeum, Muzeum knihy - Žďár nad Sázavou

Výstava představuje nejstarší období českých legend. Před očima návštěvníků ožívají postavy mytických Přemyslovců, praotcem Čechem počínaje a Hostivítem, který je podle legend otcem Bořivoje, prvního historicky doloženého Přemyslovce, konče. Výstava vypráví o vzniku i vývoji mýtů a dokumentuje jejich nepřetržitou popularitu od středověku přes renesanci, baroko až do současnosti. Zároveň představuje českou archeologii, která se soustředí na nálezy z 6. – 10. století. Na výstavě se objeví nejstarší i nejnovější výtvarná díla, iluminace, rytiny, obrazy, sochy, kresby a politické vtipy čerpají inspiraci z pověstí českého dávnověku. Autoři nezapomněli ani na divadelní a hudební ztvárnění tématu, ani na legendární postavy z reklam na průmyslové výrobky v 19. a 20. století (firma Baťa, pivo Lučan apod.). Vedle exponátů je výstava doplněna atraktivními figurínami a různými interaktivními hrami.

sekce: Výstavy   |   Tisk   |   Poslat akci známému